Już niedługo wiosna i trzeba będzie zadbać i drewnianą część naszego ogrodu. Jakie środki ochrony drewna są skuteczne to odwieczne pytanie jak stajemy przed półką pełną najróżniejszych środków do ochrony drewna.
Środki ochrony drewna
możemy podzielić na: Bejce, impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, oleje, woski.
Każdy z nich ma inne właściwości chroniące i inne zastosowanie w ochronie drewna. Opiszmy je pokrótce.
Bejce
Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, możemy poszukać odpowiedniego w niezwykle bogatej ofercie kolorystycznej bejc i lakierobejc.
Zwykła bejca służy przede wszystkim do celów dekoracyjnych – wnika w drewno i barwi je. Aby zabezpieczyć pomalowane nią drewno przed wilgocią, trzeba je jeszcze pokryć lakierem.
Lakierobejce – środki ochrony drewna – natomiast łączą cechy lakierów i bejc – nie trzeba ich więc dodatkowo zabezpieczać. Nie wnikają jednak zbyt głęboko w strukturę drewna, zatem w przypadku powierzchni drewnianych znajdujących się na zewnątrz, należy je przed barwieniem zabezpieczyć odpowiednio dobranym impregnatem.
Impregnaty do drewna
Impregnaty – środki ochrony drewna – najnowszej generacji najczęściej zapewniają kompleksową ochronę drewna – np. przed wilgocią, czynnikami biologicznymi, działaniem słońca – i jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Ze względu na rodzaj ochrony do dyspozycji mamy impregnaty:
- wodochronne – utrudniają przedostawanie się wody w głąb drewna, zmniejszając jego nasiąkliwość;
- ochrony biologicznej – zawierają substancje chemiczne (biocydy), zabezpieczające drewno przed działaniem grzybów, pleśni, owadów, glonów itp.;
- ochrony przeciwsłonecznej – chronią powierzchnię drewna przed promieniowaniem UV, powodującym jej płowienie, szarzenie i pękanie;
- ogniochronne – utrudniają zapalanie się drewna i hamują szybkość rozprzestrzeniania się płomieni.
Oddzielną grupę stanowią impregnaty lecznicze o długotrwałym działaniu, przeznaczone do doraźnego stosowania. Zwalczają grzyby i owady w drewnie już przez nie zaatakowanym.
Ze względu na skład chemiczny impregnaty do zastosowań zewnętrznych dzieli się na:
- olejowe,
- rozpuszczalnikowe,
- solne,
- ochronno-dekoracyjne.
Lakiery do drewna
Lakiery to środki ochrony drewna tworzące twarde powłoki na zewnętrznej powierzchni drewnianej. Wybierając lakier do drewna, trzeba pamiętać, że różnią się one właściwościami, a tym samym przeznaczeniem. Nie ma lakierów uniwersalnych, nadających się zarówno do zabezpieczania np. boazerii czy podłóg, jak i ogrodzeń czy elewacji. Drewno na zewnątrz domu wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ narażone jest na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i słońca oraz bardziej niż pod dachem na zniszczenie przez grzyby, pleśń i owady.
Lakiery tworzą na powierzchni drewna gładką, przezroczystą powłokę, uwydatniającą naturalny rysunek słojów drewna i podkreślającą jego dekoracyjne walory. Powłoki te są odporne na ścieranie, zwłaszcza te przeznaczone na podłogi. Jeśli chcemy drewno przyciemnić lub nadać mu inny kolor, wybierzmy lakierobejcę. Zabezpiecza ona drewno, podobnie jak lakier, przed wilgocią, ale jest mniej trwała i nie wszędzie można ją stosować.
Lakiery nie sprawdzą się w roli zabezpiecznia powierzchni drewnianych w takich pomieszczeniach, jak łazienki, gdzie musimy zadbać także o to, aby powierzchnia drewniania mogła pozbywać się nadmiernej wilgoci.
Lazury do drewna
Lazury to środki ochrony drewna naśladujące działaniem takie znane preparaty, jak lakierobejce czy ompregnaty. To – obok zabezpieczania przed czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć i temperatura, promienie UV – preparaty, które zwalczają grzyby i owady, które działają w głąb drewna.
Oleje i woski do drewna
Nowoczesne preparaty olejowe do drewna to mieszanki różnych olejów roślinnych z dodatkiem rozcieńczalników, poprawiających ich właściwości. Te środki ochrony drewna, oleje i woski, głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie wody, nie rozsycha się i nie pęka. Nie zatykają jednak porów, a na jego powierzchni nie powstaje tzw. film, czyli szczelna warstwa, którą tworzą lakiery i farby. Wszystko to sprawia, że drewno „oddycha” – wilgoć może z niego swobodnie wyparowywać.
Do wyboru są bezbarwne preparaty olejowe, niezmieniające naturalnej barwy drewna (choć nieco ją przyciemniają) oraz koloryzujące, które barwią go na różne pastelowe kolory. Niektóre są w postaci płynnej, inne w utwardzonej środkami chemicznymi.
Zabezpieczone nimi drewno ma jedwabiście gładką i lśniącą powierzchnię. Wosk nie wnika jednak głęboko w jego strukturę, a tylko tworzy na powierzchni cienką, elastyczną błonę, nieprzepuszczalną dla wody. Stosuje się go jako środek ochronny lub pielęgnacyjny, przede wszystkim do podłóg.
Na rynku dostępne są też mieszanki woskowo-olejowe, które – podobnie jak oleje – nanosi się na powierzchnię surowego drewna i wciera. Im więcej warstw wosku nałożymy na drewnianą podłogę, tym bardziej intensywne będzie jej zabarwienie i coraz mniej widoczny naturalny rysunek słojów drewna.